مالت

 به عصاره جوانه به فرانسه و انگلیسی Malt گفته می‌شود در زبان فارسی نیز همان لغت خارجی آن مصطلح است. به طور مطلق و اختصاصاً مالت به مالت جو گفته می‌شود. ولی از نظر کلی فنی در تجارت جوانه غلات ازجمله جوانه جو، جوانه یولاف، جوانه گندم و جوانه ذرت را مالت می نامند.

برای اینکار چو، یولاف، گندم و ذرت را خیس کرده و اجازه می دهند تا جوانه بزند و سپس با حرارت غیرمستقیم رطوبت آن را می گیرند. جهت گرفتن عصاره مالت آن را آسیاب می کنند سپس با مخلوط مقدار معینی آب در درجه حرارت مختلف می پزند تا شربت شیرین مالت به دست آید.

 

عصاره مالت جو

 

شربت حاصله را بعد از صاف کردن و جدا کردن تفاله تحت خلاء می جوشانند تا غلیظ شود. همچنین برای بعضی مصارف آن را به شکل پودر در می آورند در چین مرسوم است از برنج، ارزن، جو، لوبیا، عدس و گندم مالت درست‌ میکنند.

جو دارای ویژگی‌های مطلوب تری نسبت به سایر غلات است، علاوه بر خواص تغذیه ای موثر تر، وجود پوسته و لایه آلرون ضخیم به ترتیب سبب تسریع صاف شدن عصاره و همچنین افزایش قدرت آمیلولیتیک می گردد.

عصاره و پودر مالت

 عصاره مالت جو به دو شکل پودری و مایع وجود دارد. پودر عصاره مالت در حالی که تمام خواص عصاره مالت را دارا بوده و علاوه درجه خلوص آن به مراتب بالاتر از عصاره مالت می باشد و به علت داشتن رطوبت پایین قابلیت و زمان نگهداری آن بسیار بالاتر از عصاره مالت بوده و همچنین جابجایی و حمل و نقل این محصول بسیار راحت تر و ایمن تر از عصاره مایع می باشد.

این عصاره از جوانه‌های جو به دست می‌آید که دارای مقدار زیادی فیبر محلول، املاح معدنی و انواعی از ویتامین‌ها و آنزیمهای دیاستیک است.

عصاره مالت جو

 یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی و بارز در یک ترکیب غذایی کامل وجود تنوع بالا از اسیدهای آمینه اساسی ریزمغذی‌ها و ویتامین هاست که بتواند در یک وعده غذایی تمام یا بخشی از نیازهای بدن را تأمین کند.

عصاره مالت شامل طیف گسترده‌ای از اسیدهای آمینه، املاح و ویتامین هاست که طی فرآیند تهیه عصاره تشکیل شده و بنابراین در روند تغذیه به آسانی به جریان خون جذب می شوند. عصاره مالت جو هر 9 اسید آمینه اساسی که در سنتز پروتئین ها در بدن لازم است دارا است، از این جهت هم ردیف با غذا های کامل همچون شیر مادر و تخم مرغ می باشد و قابل ذکر اینکه اسیدهای آمینه اساسی را بدن نمی‌تواند خود بسازد لذا بایستی از طریق رژیم غذایی وارد بدن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Instagram
Telegram
WhatsApp
فهرست