کم خونی 

   با مطالعه جدول ترکیبات موجود در عصاره مالت متوجه می شویم که این معجون گیاهی دارای هر سه فاکتور خون ساز ( آهن، اسید فولیک، ویتامین  B12 برای بدن می باشد. فلذا بی شک  این منبع غذایی در پیشگیری و کنترل کم خونی که به دلیل کمبود هر کدام از آنها در بدن به شکلی خود را بروز می دهد حائز اهمیت است.

   امروزه اعتقاد متخصصین تغذیه و رژیم درمانی بر این است که با مصرف مداوم و کنترل شده این ترکیب غذایی در اشکال مختلف (جو، عصاره مالت، آبجو) می توان آن را جایگزین داروهای خونساز کرد که به شکل صناعی در اشکال قرص، شربت، قطره و تزریق در اختیار بیماران قرار می گیرد.

مشکل کم خونی امروزه بسیار فراتر از حد انتظار در جامعه انسانی خود را نشان داده و هزینه‌های درمانی زیادی هم در جامعه به خود اختصاص داده است.

 درمان کم خونی

 درمان و پیشگیری از کم خونی به شکل رژیم درمانی بسیار کم هزینه و به دور از عوارض جانبی و اثرات سوء مصرف است. با مرور جامعه نیازمند به فاکتورهای خون ساز طبیعی متوجه می‌شویم که زنان شیرده، دختران جوان و نوجوان، ورزشکاران به طور فیزیولوژیک و بیماران خونی و یکسری بیماران متابولیکی در اولویت مصرف آهن، اسید فولیک، و ویتامین B12 هستند.

  آهن برای سنتز هموگلوبین و میوگلوبین در بدن لازم است. هموگلوبین نقش جابجایی و انتقال گازهای تنفسی را در خون بر عهده داشته و میوگلوبین وظیفه ذخیره اکسیژن در ماهیچه ها را بر عهده دارد تا در مواقع هیپوکسی به طور موقت اکسیژن مورد نیاز بافت ماهیچه را تامین کند.

کم خونی ناشی از کمبود آهن را در اصطلاح آنتی فقر آهن می گویند که در این حالت هموگلوبین کافی در گلبولهای قرمز برای انتقال گازهای تنفسی وجود ندارد و اندازه گلبولهای قرمز شخص از حالت طبیعی کوچک است. و مصرف ویتامین c  بعد از غذا (مانند آبلیمو) موجب افزایش جذب جذب آهن و مصرف چای و قهوه موجب کاهش جذب آهن می شود.

   دومین فاکتور خونساز ویتامین  B9 یا همان اسیدفولیک( فولات) است. اسید فولیک برای سنتز DNA یا ماده وراثتی سلول ها بخصوص سلول های قرمز در مغز استخوان بسیار ضروری است.

طی تحقیقاتی که در سال ۱۹۴۵ بر روی کم‌خونی انجام شد دریافتند، کمبود اسید فولیک یکی از عوامل ایجاد کننده نوع خاصی از کم خونی است که کم خونی ماکروسیتیک نام دارد. کمبود اسید فولیک موجب کاهش تولید گلبولهای قرمز شده و گلبولهای تولید شده بزرگتر و کم رنگتر از حد طبیعی می شوند.

خون انسان

تاثیر ویتامین ها در سلول های بدن

اسید فولیک به همراه ویتامین B12 و ویتامین C به هضم غذا و  استفاده ی بدن از پروتئین و ساخت پروتئین در زمان لازم کمک می‌کند. این ویتامین عمل ساخت و نگهداری سلول ها را بر عهده دارد.

این وظیفه در هنگام تقسیم سلولی و رشد بسیار مهم است، پس مصرف آن برای زنان باردار و نوزادان ضروری است. اسید فولیک همچنین در رشد بافت‌ها کمک می‌کند و باعث درست عمل کردن سلولها می‌شود. این ویتامین در زمانی که بدن احتیاج به غذا خوردن دارد، موجب افزایش اشتها می شود و به همین ترتیب اسید های هضم کننده غذا را می سازد.

   مواد معدنی

مکمل (قرص) اسید فولیک در درمان بی نظمی های وابسته به کمبود اسید فولیک استفاده می شود. اسید فولیک برای درمان زخم‌های پا و مشکلات قاعدگی نیز تجویز می‌شود.  اسید فولیک در تکامل رشد جنین بسیار با اهمیت می باشد.

رشد طناب نخاعی و مغز جنین در گرو مصرف اسید فولیک توسط مادر می باشد. اغلب زنانی که می خواهند باردار شوند و زنان باردار، باید مکمل اسید فولیک مصرف کنند. دادن این ویتامین به زنان باردار با بسیار مفید است، چرا که از ناهنجاری های عصبی زمان تولد، مانند نقص لوله عصبی نوزادان ( اسپینا بیفیدا) جلوگیری می کند.

   زنان باید مکمل اسیدفولیک را ۴ تا 3 ماه قبل از بارداری و در سه ماهه اول بارداری مصرف کنند. مخصوصاً زنانی که سابقه ناهنجاری های عصبی در اقوامشان وجود دارد و زنانی که داروهای خاص مثل داروهای ضد صرع را مصرف می کنند.

   در سال‌های اخیر یکی دیگر از عوامل خطر برای  بیماری قلبی شناخته شده و آن افزایش هموسیستتین است. هموسیستتین، یک اسید آمینه می باشد که در خون وجود دارد و افزایش مقدار آن باعث سکته و بیماری قلبی می‌شود. اگر غذاهای دارای اسید فولیک( فولات) را مصرف کنید، احتمال خطر بیماری قلبی را کم کرده اید. اسید فولیک مقدار اسید آمینه هموسیستتین را نیز کم می کند.

   کمبود فولات در زنان باردار منجر به کاهش وزن تولد، نوزادان نارس و دچار نقص لوله عصبی جنینی گردد. در نوجوانان کمبود فولات منجر به کم خونی می شود. از دیگر علائم کمبود این  ویتامین در بدن می توان خاکستری شدن موها، کم خونی، ضعف، آشفتگی در خواب، رنگ پریدگی، سرخی و باد کردگی و زخم های زبانی، زخم معده و اسهال کمبود اشتها، اسهال، کمبود وزن، ضعف، سردرد، زود رنجی، فراموشی و افسردگی را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

کم خونی
Instagram
Telegram
WhatsApp
فهرست